Bel kruh

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

tema odprta - 21. jun 2006 9:46 | ogledi: 3.634 | odgovori: 13

V soboto sem naredila bel kruh s kvasovo emulzijo. Žal mi ni uspel preveč dobro. Bil je precej trd. Ne vem točno, kaj sem naredila narobe. Rada bi ga še pekla zato me zanima koliko vode dodate zraven če imate pol kile moke (kvasovo emulzijo sem naredila takole 2 deci vode, žlička soli in 30 g kvasa. Vzela sem polovico emulzije.), kako dolgo pečete kruh in če se lahko uporablja zamrzjen kvas. Pečica je še kar nova in peče dobro ne vem pa ali uporabljate klasičen način pečenja ali pečete na ventilatorju.

Lp!

AK

Temo je spremenil(a) AK dne 21. jun 2006 09:47:54

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

21. jun 2006 9:48

Meni s kvasovo emulzijo ne uspe-žal... Teka

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

21. jun 2006 9:52

Teka, kako ti narediš kruh? Bi ga probala naredit tudi na tvoj način. Lp. AK

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

21. jun 2006 9:53

klasično razmerje za kvašeno testo je - na kg moke pol litra tekočine. Če si delala kruh iz pol kg moke, bi v testo morala dati poleg polovice emulzije še 1,5dl vode (ali mleka, ali mešanice obojega in tekoče maščobe). Tak kruh bi moral biti pečen v 25 minutah na 200 stopinjah. Zamrznjen kavs se pa normalno lahko uporabi. Lisa

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

21. jun 2006 10:08

AK, jaz že nekaj časa pečem kruh s solno-kvasno emulzijo - tudi belega. Na 1 kilogram moke dam poleg 2 dl emulzije še cca 450 ml tekočine, ponavadi vodo, in je kruh zelo dober in niti slučajno trd. Nazadnje sem 1 dl vode zamenjala s ½ dl olja in ½ dl mleka - ta je bil pa sploh super! Ne ustraši se, če se ti bo testo malo prijemalo na roke - mehkejše kot bo, bolj bo kruh rahel in mehek. Pa na hitro ga zamesi, če ga predolgo gneteš, (menda) tudi ni v redu. Paziti moraš tudi na to, da kvasovo emulzijo dobro premešaš, preden jo dodaš moki, da ti na dnu ne ostane usedlina. Mogoče si ga pa predolgo pekla in je bil zato trd? Blanchy

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

21. jun 2006 10:28

Blanchy, pekla sem ga 20 min. Bil je čisto bledi zato bi ga lahko še pustila kakšnih pet minut. Res ne vem kaj sem naredila narobe. Zdi se mi, da vedno ko delam kaj s kvasom ni vse tako kot, bi naj bilo. Bom pa vztrajala in še enkrat probala. Zdi se mi, da je imel precej okus po kvasu. Lp. AK

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

21. jun 2006 10:30

Jaz spečem kruh iz 1.5 kg moke, pa nebi vedla na pamet koliko vode dam, po občutku.Mogoče 0.5 ali kak dcl več. Dam pa tudi kak dcl olja, ali pa stopljene margarine, kruh je bolj rahel in več časa ostane svež. Poleti dam še žličko kisa, da ne dobi vonja kvasu. Sicer pa jaz najprej stepam z vilico, da se vse sestavine lepo sprimejo skupaj, potem pa ugnetam še z rokami in po potrebi dodajam moko. Teka

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

21. jun 2006 10:46

A je bila trda skorja ali sredica? Da je mehka ( a še vedno ne premehka ) skorja, moraš kruh, ko ga vzameš iz pečice obvezno zaviti v servieto iz blaga in ga položiti na rešetko, da ti spodaj ne "zašvica". Če pa je bila trda sredica je bilo skoraj gotovo premalo tekočine - verjetno je bilo tudi testo zelo kompaktno. Saj bo šlo. Jaz sem se zelo dolgo bala speči kruh, ker se mi je zdelo, da bom imela smrtni greh, če bo kruh zanič in ga bom morala vreči stran, danes pa imam na kulinariki recept za koruzni kruh ( ta še prej rata trd ), ki ga vsi hvalijo. Je pa res, da vedno uporabljam suhi kvas. Le pogumno!! lp, vanjatajnsek Sporočilo je spremenil(a) vanjatajnsek dne 21. jun 2006 10:47:20

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

21. jun 2006 10:56

Morda je pa bila napaka v tem, da si vzela samo polovico emulzije? Ali pa, da je nisi dobro zmešala (emulzijo) in si dodala samo vode in nič usedline? maychi

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. jun 2006 11:03

Jaz vsakih par dni pečem kruh z emulzijo in vedno uspe. Vode dam po občutku. Zdaj delam kruh samo iz pirine moke in je super. Tko da res ne vem, kaj je bilo narobe... Kaj pa če je bila moka bolj??? vprašljiva? mogoče je bil kvas pokvarjen?, ne vem... S kvasovo emulzijo 100% uspe, vedno.

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

21. jun 2006 11:16

Tudi jaz sem se lani lotila peke kruha , največ zaradi stare slovenske lastnosti FOVŠIJE. Soseda ga peče za prodajo, sicer v kmečki peči, pa sem si rekla, če ona lahko , lahko tudi jaz, in sicer v štedilniku na drva. In se mi je pojavil točno enak problem - kruh je bil trd. Pa sem šla tja po nasvete, pa tu spraševala... lonček z vodo v pečico, ko je pečen, ga pokriješ s prtičem, preden ga daš peč ga premaeš z vodo, oljem... NIČ, čisto nič ni pomagalo, skorja je bila trda ko kamen. Zato sem ga začela peči v črni posodi - tako je vse v kozici, razen zgornja skorja. Ko je bil pečen, sem dala čez skledo pekač, da je vsa sopara šla nazaj na kruh. Skorja je postala mehka. Zadnjič sem bila pa spet pri sosedi in sem videla njen zamesen kruh. Testo je bilo malo bolj trdo kot za palačinke :)), kar lezlo je po pultu, sem rekla, ja kaj pa delaš a ni to premehko, kako pa mesiš , saj se prijema na roke. Pa se je samo smejala, ja tako mora biti, in ko je mesila (drugič - hlebčke) se res ni prijemalo. Sprva testo zamesti na stroj. Razložila mi je da da 6 -7 dcl vode na kg moke. Priznam, da od takrat še nisem pekla - pač prevroče da bi še kurili, in ne vem, kako se to obnese. Poskusite uporabiti več vode in veliko sreče pri peki. smrkolina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti